Známý výrok Ježíše Krista říká: „Proto muž opustí svého otce a svou matku a přilne ke své manželce a stanou se jedním tělem.“ Svatba je odjakživa považována za výjimečný, pro některé i za posvátný den v životě ženicha a nevěsty. Zachycení tohoto radostného okamžiku na fotografie je přirozeně vnímáno jako jedna z priorit. Mnozí novomanželé ale řeší dilema, koho o nafocení svatby požádat: profesionálního fotografa nebo na svatbu umístit fotokoutek? Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant? A která z možností je lepší?

PODZIMNÍ SVATBA
SVATEBNÍ FOTOGRAF NEBO FOTOKOUTEK

Výhody a nevýhody profesionálního fotografa

Nejrozšířenější možností, jak zachytit okamžiky nejen svatebního obřadu, ale i celého svatebního odpoledne, je spolupráce s profesionálním fotografem. Jaké jsou hlavní výhody nebo nevýhody této možnosti?

Vysoká kvalita fotografií

Svatební fotograf je profesionál s vysokou znalostí zvolení té správné kompozice. Dokáže najít vhodné místo, dokáže nasměrovat ženicha i nevěstu na správnou pózu. Má talent zachytit momenty vesprávný čas a na správném místě, což vytváří krásné a emotivní snímky.

Osobní přístup

Další výhodou svatebního fotografa je možnostspolupracovat s ženichem i nevěstou na výběru specifických stylů a vizuálního vyjádření, které si přejí. Pracuje s nimi a pro ně. Dobrý fotograf dobře naslouchá, aby dobře odvedl svou práci.Díky jeho osobním zkušenostem vám navíc může doporučit ideální lokaci pro svatební fotografování.

Vyšší cena

Jednou z nevýhod spolupráce s profesionálním fotografem je vyšší cena za jeho služby, zejména pokud si přejete pokrytí celého svatebního dne i další služby, jako jsou retuše fotografií a tisk fotoknih.

Výhody a nevýhody fotokoutku

I fotobudka na jakékoli vaší oslavě může mít své místo. Co všechno je třeba vzít v úvahu před tím, než se rozhodnete fotobox využít?

SVATEBNÍ FOTOGRAF NEBO FOTOKOUTEK
SVATEBNÍ FOTOGRAF NEBO FOTOKOUTEK
SVATEBNÍ FOTOGRAF NEBO FOTOKOUTEK

Zábava pro hosty

Největší výhodou fotobudky je fakt, že dokáže zabavit úplně všechny hosty. Každý z návštěvníků může vytvořit vlastní kompozici i poselství svého snímku. Že by někoho focení ve fotokoutku nebavilo, se opravdu nestává.

Nižší náklady

Další nespornou výhodou fotokoutku je jeho cenová dostupnost. Rozpočet svatby nebo firemního večírku nezatíží tak moc jako profesionální fotograf. Existuje dokonce možnost pronajmout si fotokoutek spolu s dj na svatbu, nebo na firemní párty ve výhodném balíčku.

Menší kvalita

Nevýhodou fotografií z fotokoutku je jejich nižší kvalita provedení, pokud jde o kompozici, retuš nebo nápad. Nemusí sice jít nutně o nevýhodu, ale například svatební obřad ve fotobudce zkrátka nenafotíte.

Jak se rozhodnout

Jak se rozhodnout, pokud jde o dilema mezi svatebním fotografem a fotokoutkem? Ideálním řešením by mohlo být zkombinovat obě možnosti. Profesionální svatební fotograf by mohl zachytit důležité momenty a detaily, zatímco fotokoutekby poskytl zábavu pro hosty a umožnil jim tvořit vlastní vzpomínky. Rozhodnutí by mělo být založeno na prioritách novomanželů, rozpočtu a na tom, co si přejí mít na svých svatebních fotografiích.

Dvě mouchy jednou ranou

Plánujete-li svatbu nebo firemní večírek, vyzkoušejte spolu s fotokoutkem využít i službu profesionálního dj. Právě on se může stát nejen tím, kdo se postará o hudbu, ale i moderátorem celé akce. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Profesionální dj vám může namixovat hudbu podle vašeho přání, zajistit světelné efekty i profesionální ozvučení.

O fotografiích bylo řečeno, že jsou jediným způsobem, jak zastavit čas. Ať už se ho rozhodnete zastavit jakýmkoli způsobem, rozhodujícím by měl být váš dobrý pocit. Člověk se totiž nežení a nevdává každý den. Francouzský spisovatelCharles Augustin Sainte-Beuve napsal: „Manželství je plné starostí a trnů, ale nese ovoce, které se jinde nerodí.“ Dobrou chuť.

SVATEBNÍ FOTOGRAF NEBO FOTOKOUTEK