„Moudří lidé si umějí rozdělit loučení s mládím na několik desítek let.“ Výrok francouzské herečky Francoise Rosay dokazuje, že se neradi loučíme a některá loučení bychom nejraději protáhli na dobu delší, než je jeden večer. Přesto je právě maturitní ples, v řeči mladých „maturák“, chvílí mnohými považovanou za jedním z prvních loučení se s mládím.

Historie maturáku

Víte, odkud pochází výraz „maturita“? Jedná se o slovo pocházející z latinského slova „maturitas“, které doslova znamená dospělost nebo zralost. V době mezi první a druhou světovou válkou se začalo závěrečným zkouškám na školách říkat „zkouška dospělosti“. Studenti dostávali takzvané „vysvědčení dospělosti“. Tam se místo známek objevovalo hodnocení jako „dospělý s vyznamenáním“, „dospělý“ nebo „nedospěl“. Maturitní zkoušky tak, jak je známe dnes, se v českých zemích začaly objevovat až v polovině devatenáctého století.

Maturitní tabla

Maturitní tabla, jejichž moderní obdobou je i takzvaný fotokoutek na maturák, se začala objevovat až ke konci devatenáctého století, a to na školách, které si mohly dovolit vlastnit fotoaparát. Na fotografiích se nejprve objevoval výhradně učitelský sbor. Později se mohly fotografovat i jednotlivé třídy. Tabla s vtipným až provokativním námětem se začala objevovat až v šedesátých letech dvacátého století.

Co se týče historie ohledně takzvaného „svaťáku“, není jasné, kde se toto označení vzalo. Předpokládá se, že jde o obdobu církevních svátků obecně označovaných jako „svaté“. Zato plesy byly odjakživa výsadou výhradně šlechty a lidí se společenským postavením. Až ve druhé polovině dvacátého století se mohou této společenské události účastnit i studenti jako vzpomínce na ukončení studia.

Stužkovací večírek se objevuje po roce 1989 jako náhrada za maturitní plesy. Studenti si užívají rozlučku se školou svým vlastním způsobem. Proto dochází k takzvanému stužkování už v období mezi prosincem až březnem. Studenti slaví v plesových šatech, účastní se společenských tanců, mají slavnostní šerpování, děkuji kantorům a podobně.

Pokud si náš fotokoutek vyberete, předem se domluvíme na zapůjčení rekvizit a kostýmů. Vyberete si takové, které se k maturáku budou nejvíce hodit. Fantazii se meze nekladou. Pokusíme se splnit vám i ta nejodvážnější a nejneobvyklejší přání. Z obyčejného focení se díky tomu stane bláznivý a nezapomenutelný zážitek z loučení se se školou. K rekvizitám, které můžete mít k dispozici patří různé druhy klobouků, boa, škrabošky, paruky, vtipné brýle nebo čelenky. Zapůjčit vám můžeme i plyšáky, balonky, tykadélka, pavouky nebo klaunské nosy.

K výbavě našeho fotokoutku patří i naše kvalitní tiskárna. Díky ní okamžitě vytisknete fotografie, které jste právě pořídili. Všichni studenti i učitelé mají památku na focení hned v ruce. Odpadá tak čekání na to, až se k nim některá z fotek dostane za týdny po maturitním plese.

Až 50% slevy na kombinované balíčky

Navíc nabízíme různý balíčky produktu s kombinací profesionální DJs na vaši akci – svatbu, oslavu, firemní večírek, ples, které se jistě vyplatí využít.

Více o DJs na:

www.sunface.cz
www.djs-nasvatbu.cz
www.djradeksiml.cz

Proč právě Fotokoutek?

Jaké jsou hlavní výhody použití fotokoutky? Fotokoutek na maturák už využily stovky studentů. Všichni se shodují hlavně na neomezených možnostech pozadí, velkému množství tematických rekvizit, rychlosti tisku fotografií i možnosti sdílet snímky okamžitě přes sociální sítě.

Pojďte udělat váš maturitní ples neobvyklým. Rozlučte se originálně. Vyzkoušejte nás. Jsme si jistí, že vás naše fotobudka na mamaturák nezklame.

Co ještě nabízíme
Funbox fotokoutek