Manželství je staré tak dlouho, jako lidstvo samo. Ať už se dá nebo nedá za první svatební obřad považovat přivedení první ženy Evy k prvnímu muži Adamovi Stvořitelem života, manželství k lidstvu patří odnepaměti. To, že rodina je základ státu, chápali všechny starověké říše. Vždyť rozpad jednoho z nejsilnějších impérií – Římské říše – je odborníky připisován právě rozpadu římských rodin.
Každé manželství pomyslně začíná ve slavnostní svatební den. Kde se vlastně slovo „svatba“ vzalo? Jaké jsou nejrozšířenější svatební zvyky u nás? A co se dá udělat pro to, aby byl tento den co nejvíce výjimečným? Jednou z možností je instalovat na svatbě fotokoutek. Jak taková služba funguje? Co všechno obnáší?
Původ slova „svatba“
Víte, odkud pochází české slovo „svatba“? Jedná se o slovo praslovanského původu odvozené od slova „svetb“ znamenající „příbuzný“. Kořen slova „svatba“ je zase odvozen z indoevropského slova „suo“, které má význam „svůj“. Slovo „sňatek“ pak pochází z praslovanského slova označujícího též shromáždění, počátek, sbor nebo spojení.
Svatební zvyky
Pokud jde o svatební obřad, na celém světě existuje celá řada různých zvyků, které k tomuto dni patří. V České republice patří k takové tradici především tyto zvyklosti:
- Barva svatebních šatů – v našich zeměpisných šířkách je nejběžnější barvou šatů nevěsty bílá. Jde o barvu značící čistotu a nevinnost. Zajímavostí je, že v některých asijských státech si nevěsta nesmí bílou barvu obléknout. Je tam totiž považována za barvu smutku.
- Svatební prstýnky – ať už prstýnky plánujete pořídit zlaté, stříbrné nebo si je necháte vytetovat, v českých zemích vždy byly symbolem věčného spojení dvou lidí v manželství.
- Chomout a svatba – tradiční české přísloví v souvislosti se svatbou říká: „Strčil hlavu do chomoutu.“ Možná právě proto se už dnes takové přirovnání nepoužívá. Někteří muži ho vnímali negativně jako symbol zotročení si manžela manželkou.
- Svatba a rýže – rýže byla odjakživa v asijských zemích symbolem plodnosti a úrody. Jeden z mála čínských zvyků se přenesl i do tradiční české svatby, kdy se rýže sype na zem.
- Svatba a střepy – častokrát se mylně předpokládá, že střepy jsou symbolem štěstí. Pravdou ale je, že tento tradiční zvyk je spíše symbolem jednoty a věrnosti i v době problémů. Symbolem toho nejsou střepy samotně, ale jejich společný úklid manželem i manželkou.
Fotokoutek na svatbu
Oblíbenou zábavou na mnoha svatbách se v posledních letech stal fotokoutek. O co jde? Na vaší svatbě umístíme profesionálně vybavený fotokoutek. Jeho součástí je pozadí, které si sami vybíráte. Díky klíčování máte neomezenou možnost zvolit si ho z mnoha známých i neznámých motivů. Vybírat si samozřejmě můžete i pozadí vytvořené z vaší vlastní fotografie. Fotokoutek na svatbě počítá s tím, že se v ní nafotí úplně každý návštěvník vaší svatební oslavy.
Pokud si náš fotokoutek vyberete, předem se můžeme domluvit na zapůjčení rekvizit a kostýmů. Vybrat si můžete takové, které se ke svatbě budou nejvíce hodit. Fantazii se u nás meze nekladou. Pokusíme se splnit vám i ta nejodvážnější a nejneobvyklejší přání. Z obyčejného svatebního focení se díky tomu stane veselý a nezapomenutelný zážitek. Mezi rekvizity, které můžete mít k dispozici, patří různé druhy boa, škrabošek, klobouků, paruk, vtipných brýlí nebo čelenek. Zapůjčit vám můžeme i oblíbené balonky, tykadélka nebo klaunské nosy. Svatební fotograf sice vykouzlí hezké fotky, ale fotokoutek by na svatbě neměl rozhodně chybět. Přinese nejenom pěkné snímky, ale také zábavu.
K výbavě našeho fotokoutku na svatbu patří i kvalitní tiskárna. Díky ní okamžitě tiskneme fotografie, které jste právě vytvořili. Všichni fotografovaní tak mají památku na focení ihned v ruce. Odpadá čekání na to, až se k nim některá z fotek dostane za týdny po svatbě.