Historie tištěné fotografie
Historie tištěné fotografie sahá do druhé poloviny 19. Století. Konkrétně První fotografie „vytištěná polotónovou technikou“ byla fotografie newyorské budovy Steinway Hall publikovaná v novinách Daily Graphic dne 2. prosince 1873. Polotón (autotypie) je technika, která simuluje plynulý tón zobrazení pomocí pravidelného rozmístění bodů různé velikosti. Jako autotypie se pak označuje specifický obraz, který je důsledkem tohoto procesu.
Tomu samozřejmě předcházely důležité fotografické objevy. Pro vývoj bylo důležité objevení principů Camera obscura , Larterna Magica a položení optických a chemických základů fotografie.
Camera obscura
Camera obscura (z lat. temná komora), dírková komora nebo pinhole je optické zařízení používané jako pomůcka malířů a předchůdce fotoaparátu. Camera obscura je v principu schránka s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Promítalo-li se na papír, mohl malíř obraz jednoduše obkreslit. Výhodou této techniky bylo zachování perspektivy a tím větší realističnost výsledného obrazu.
S popsaným jednoduchým aparátem byl promítaný obraz vždy menší než ve skutečnosti a převrácený. V 18.století byla používána konstrukce se zrcadlem, která obraz promítala na průsvitný papír položený na skleněné desce na vrchu skříňky.
Se zmenšujícím se otvorem je promítaný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas. Je-li otvor příliš malý, ostrost se opět začne zhoršovat vlivem difrakce. Pozdější camery obscury používaly místo otvorů objektivy, umožňující větší průměr při zachování ostrosti obrazu.
Čínský filozof Mo Ti popsal princip jevu, při kterém světlo procházející malým otvorem do temné místnosti, vytvoří na protější stěně převrácený obraz předmětů před otvorem již v pátém století před naším letopočtem. Objev byl postupně vylepšován a popsán mnohými vědci, umělci apod. Mezi nejznámější jména, která popisují tento jev patří legendární řecký filozof Aristoteles, či nejznámější multifunkční malíř-objevitel Leonardo Da vinci
Laterna magica
Laterna magica pochází z latinského výrazu znamenajícího výraz kouzelná lampa. Jedná se o jednoduchý promítací přístroj na diapozitivy. Laterna magica vznikla v roce 1646 a vynalezl ji patrně holandský fyzik CHristian Huygens. V průběhu 18. století se často předváděla na zámcích a ve společnostech, přičemž projekční plochu někdy tvořil kouř, takže iluzivní dojem se ještě zvýšil. V 19. století se laterna magica zdokonalila hlavně díky lepším zdrojům světla a stala se velmi populární zábavou. Přístroje vyráběly všechny optické firmy.
Tištěné fotografie
Tištěné fotografie se staly fenoménem novinového zpravodajství 20.století, hlavně díky lehce přenosných malých fotoaparátů a citlivějších filmů. Problémem byla omezená kapacita filmů a jejich složité vyvolávání. U fotografů z novin byl problém, že naskenování jednoho obrázku trvalo zhruba 30 minut.
Laserový tisk
S nástupem internetu a digitálních fotografií v 90tých letech minulého století všechny tyto problémy vymizeli. Neomezené množství fotografií může být přenášeno a publikováno během několika sekund. První převodník na digitální fotografie, které se uchovávaly na speciálním fotografickém cd disku, představila firma Kodak v roce 1990. Paradoxně rozvoj digitálních fotografií stál za krachem Kodaku, stejně tak jako dalšího předního producenta klasických fotografických materiálů, firmy Polaroid.
Pokrok holt nezastavíš J. Ve spojení s kvalitním a výkonným laserovým tiskem byl vytvořen prostor pro vznik fotokoutků, o jejichž historii informoval tento Blog. Tak něco málo o laserovém tisku.
Laserová tiskárna je druh počítačové tiskárny, pracující na podobném principu jako kopírka. Laserový paprsek vykresluje obrázek na světlo citlivý válec, na jehož povrch se poté nanáší toner. Ten se uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k papíru tepelně fixován.
První laserovou tiskárnu vyvinul Gary Starkwheater v Xerox PARC modifikací kopírky Xerox v roce 1971. Firma IBM instalovala první laserovou tiskárnu IBM 3800v roce 1976. Firma Xerox dodala do komerčního prostředí první model Xarxs 90Dicko priest v roce 1977. Do domácností nabídla laserovou tiskárnu HP (HP Laserjet ppm) až v roce 1984. Laserové tiskárny přinesly vysoce rychlý a kvalitní tisk textu.
Samozřejmě i laserové tiskárny prodělaly raketový vývoj, jejich tisk je čím dál tím kvalitnější. Pro potřeby Fotokoutku Funbox využíváme špičkovou produkční tiskárnu DNP DS620.
DNP DS620
Vlajková loď společnosti DNP v kategorii profesionálních produkčních fototiskáren. Tiskárna DS620 si uchovává přednosti své předchůdkyně (tiskárny DS40), přidává mnoho technologických vylepšení a nastavuje nové limity záruky tiskové hlavy. Pravděpodobně největší technologickou novinkou, kterou tiskárna DS620 termosublimačnímu tisku přinesla, je tisk panoramatických fotografií 15×35 a 15×50 cm ze standardních médií 15×20 a 15×23 cm. Zdánlivě drobnost, ale je to obrovský technologický pokrok na poli termosublimačního tisku fotografií. Další novinkou je funkce převíjení ribbonu, tzv. Ribbon Rewind, díky níž nepotřebujete mít skladem mnoho druhů médií a přitom vyrábět širokou paletu formátů fotografií – od formátu 5×15, přes standardní i čtvercové až po panoramatické 15×35 a 15×50 cm.
Efektivita provozních nákladů je jak na straně spotřebních materiálů (velmi příznivá cena formátu 13×18 cm a funkce Ribbon Rewind), tak i na straně spotřeby elektrické energie. ZÁRUKA NA TISKOVOU HLAVU 100 000 VÝTISKŮ fotografií 10×15 cm. Tato tiskárna opravdu plně naplňuje naše představy o kvalitním tisku.
Historie tištěné fotografie začíná ve druhé polovině 19. Století a její kouzlo nadále trvá!
Volba fotokoutku, je lepší profi nebo domácí?
Jak vyrobit pozadí do fotokoutku