Udílet rady pro začínající fotografy není příliš jednoduché. Obecně stále platí, že každý si musí vyšlapat sám.

Tento článek jen popisuje klasické chyby začínajících fotografů, kteří chtějí jaksi vývoj přeskočit a začít hned fotit špičkové fotky na titulní stranu National Geographic. Po úvodním nadšení, kdy si myslí, že dobijí svět se svým prvním foťákem, přichází často vystřízlivění. Fotky se zrcadlovky za pár desítek tisíc jsou naprosto průměrné, šedé. Nikoho příliš nezajímají, natož aby kandidovaly na místo na výstavě. Nadšení se postupně vytrácí a svět přichází o talenty fotografie. Tak jako v životě, i pro fotografy platí, že i rady pro ně jsou drahé.

Někteří řeknou, že nejde udělat kvalitní fotografie bez full-frame nejméně za 100 000. Samozřejmě špičkový profesionální foťák je určitě výhodou. Ten rozdíl v ceně někde musí být vidět. A jen kvůli pěknému obalu nikdo nezaplatí desítky tisíc navíc. Ale kvalitní fotografii tvoří především dobrá kompozice a hezké světlo. Samozřejmě nesmí chybět zajímavá scéna, objekt nebo postava. Aby se Vám tyto faktory navzájem propojily, je hodně o štěstí. Nicméně zkušenosti, trpělivost a neustálý pohotovostní režim, Vám umožní jít tomu štěstíčku naproti.

Fotografka v akci

Fotografka v akci

Amatérská průprava není na škodu

Důležité je co vlastně fotit, a pro koho, aby Vaše fotky zaujaly. Chtít začít uměleckou fotografií krajiny, většinou končí fiaskem. Opravdu by byla velká náhoda, aby se Vám povedla dokonalá fotka, při první vycházce s foťákem na dovolené nebo výletu do Paříže. Většinou to skončí kýčovitou fotkou zapadajícího slunce, nebo stříkající vody. Nudné obrázky, kterých je nafocených spousty, budou mít další přírůstek.

Možná řeknu kacířskou myšlenku, ale i s mobilním telefonem se dají nafotit dobré fotografie. Mám tím na mysli mobily s relativně kvalitním fotoaparátem. Značky vynechám, ale vyšší třídy s nakousnutým jablíčkem, S z Jižní Korei nebo čínská špička, takové nabízí. Výhodou mobilů je, že dokážou v reálném čase přibarvit krajinu nebo zaostřit focený objekt. Nespornou výhodou je, že jej má amatérský fotograf stále při sobě a může s ním zachytit zajímavý moment, který přijde, ani nevíte jak. Důležité je, naučit se pracovat se světlem, volit správný úhel pohledu a předvídat finální výsledek.

Na začátku focení s opravdovým fotoaparátem je dobré začít fotkami takzvaně do šuplíku. Téma si nenechejte diktovat, foťte, co uznáte za vhodné. Začít u vlastní rodiny je naprosto přirozené. Nafotit zážitky z vlastní dovolené, už je zase o něco o těžší. Opravdu není jednoduché zachytit úžasnou atmosféru nebo kouzlo okamžiku. Ale nenechte se odradit. Zkušenosti nezískáte jedním absolvovaným kursem pro začínající fotografy.

Island

Island-ráj fotografů krajiny

Kde tedy začít

První kroky už jsem popsal v předchozím odstavci. Vhodně zvolená cílová skupina Vám zajistí pozornost. Zní to možná trochu děsivě, jak pro prodejce. Ale už jen rodinnými fotkami, zaujmete minimálně širší okruh lidí. A pokud nafotíte kamaráda s jeho mužstvem při fotbalovém utkání, už Vaše fotky díky sociálním sítím, může vidět několik stovek lidí. Pravděpodobně oslovíte větší skupinu lidí, než pokusem nafotit „umělecky“ krajinu. Nikdo Vám nebrání fotit v přírodě. Ale mějte na paměti, že zachytit ideální podmínky co se týká světla a kompozice je velmi náročné. A bez zkušeností to tedy opravdu nejde.

rady pro fotografy

Další věc, kterou nedoporučuji zákazníkům je produktové foto. V dnešním světě, kde je možnost koupit na internetu, takřka vše, se k Vám takřka jistě dostane nabídka na focení pro eshop. Ale pozor, produktové focení je velmi náročné na vybavení. Rozhodně nestačí univerzální objektiv. Nemluvě o světlech a pozadí. Lehce se Vám stane, že zdánlivě snadný výdělek se Vám notně prodraží, o čas strávený při úpravě fotek. Začátečníkům radím, produktovým fotografiím se raději vyhněte.

Jak jsem říkal na začátku, cestu ke kvalitnímu fotografovi si musíte „odfotit „ a získat potřebné zkušenosti, které pak přetavíte do svých fotek. Vynecháním základních, věčně se opakujících chyb, si však svojí cestu můžete notně zkrátit.

Další zajímavé články na našem webu:

Jak vyrobit fotokoutek?

Více článků na našem blogu 

Volba fotokoutku, je lepší profi nebo domácí?

Rady pro začáteční fotografy

Galerie pozadí

Jak vyrobit fotokoutek

Cedule výráběný na zakázku

Co je zelené klíčovací plátno

Fotokoutek nebo polaroid

Jak vyrobit pozadí do fotokoutku

Rekvizity do fotokoutku 

Volba fotokoutku, je lepší profi nebo domácí?