Zelené plátno je nejdůležitější vybavení fotokoutků pro klíčování. Klíčování je efekt profesionálních fotokoutků, který je spolehlivě oddělí od domácích „napodobenin“.  Díky jeho pomoci přenesete reálné foto osob do jakéhokoliv prostředí.

Ačkoliv je originální fotka pořízena ve fotokoutku třeba na firemním večírku, díky klíčování se rázem ocitnete v jakémkoliv městě nebo přírodní scenérii. Pak už stačí jen šikovný grafik a máte foto ze slunné pláže nebo z vrcholu himálajských velikánů. I když v tomto případě by asi každý poznal z Vašich oděvů, že se jedná o „fake“.

Ale rychle zpátky ke klíčování a zelenému plátnu. Klíčování je efekt, který se dříve používal hlavně ve filmovém průmyslu. S nástupem digitalizace a s ní spojené zjednodušení a výrazné zlevnění tohoto procesu, je dnes hojně využíváno k dotváření originálních fotek z míst, kam se jen tak nedostanete. Základem klíčování fotografií je vyseparování osob z barevné složky, která se dá posléze odstranit. Dříve se častěji používalo modré pozadí, protože je to barva nejméně zastoupena v lidské pokožce. Pak se prováděl fotochemický proces na filmovém materiálu. V digitálním světě se chová zelená mnohem lépe než modrá (jednodušší nasvícení atd.), proto se aktuálně využívá zelené klíčovací plátno.

Samozřejmostí jsou minimální nároky na kvalitu. Plátno musí být dokonale rovné a stejně barevné po celé ploše. Neméně důležitým požadavkem je správné nasvícení. Tím se vyhneme nežádoucím stínům. Plátno musí být rovnoměrně nasvíceno minimálně 4 halogeny. Plátno musí být dostatečně velké, aby pokrylo celý záběr fotoaparátu. Pokud chcete mít v záběru celou osobu, je třeba použít zelené klíčovací plátno i jako podklad pro focenou osobu.

Všech starostí s výběrem plátna Vás zbaví použití fotokoutku Funbox.